עבירות המין הן מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים. ביסוד העבירה עולה עשיית פעולה שעניינה סיפוק או ביזוי מיני.
עבירות מין:

פרק עבירות המין בחוק העונשין מחלק את עבירות המין לקשת רחבה של מקרים החל מהטרדה מינית שיכולה להתבטא ברמיזות או אמירות בעלות מימד מיני, מגע ללא הסכמה וכיוצא באלה, ניצול יחסי מרות, ניצול יחסי מטפל ומטופל וכלה במעשים מיניים בכפיה ובכוח (אונס) אשר נחשבים לחמורים ביותר בפרק עבירות המין.

לכל עבירה מפרק עבירות המין יכולות להתווסף נסיבות לחומרה, לדוגמא עבירות מין שבוצעו בתוך המשפחה, עבירות מין נגד קטינים, ריבוי מעשים למול אירוע בודד וכו'.

תיקי עבירות מין באופן ברור הינם תיקים רגישים ביותר, הן בכל הנוגע לקורבן, אך לא פחות מכך ביחס לנאשם ומשפחתו. הדיסקרטיות במקר זה זו חובה קדושה.

עורך הדין נדרש לעבוד יחד עם הנאשם ומשפחתו על מנת לגבש אסטרטגיית הגנה, ולהחליט כבר בהתחלה – לאיזה כיוון צריך לקחת את התיק. אסטרטגיה זו צריכה להיבנות בשלב הראשוני, וככל הניתן עוד בטרם החקירה במשטרה, ואם ניתן אפילו בטרם המעצר.

ככל שיש בחומר הראיות משהו בכדי ללמד על ביצוע עבירות אלה (ראיות לכאורה) בדרך כלל תיקי עבירות מין מביאות עמם מעצר, והפניה לשירות המבחן לצורך בחינת המסוכנות והתאמה לשחרור, ועל עורך הדין ללוות ולהדריך את הלקוח ומשפחתו על כל צעד ושעל, שכמאמר הפתגם העממי: "אין הזדמנות שניה לצור רושם ראשוני…"

ככל שהנאשם הורשע לבסוף, והוטל עליו עונש מאסר, יכולה המדינה לבקש עם סיום עונש המאסר להטיל עליו צו פיקוח עברייני מין וזאת למרות שסיים לרצות את עונשו ובעצם כבר שילם את חובו לחברה. מדובר במקרים בהם סבורה המדינה שמדובר באדם שמסוכנותו המינית גבוהה ושלמרות שכבר נענש על מעשיו, יש להמשיך ולפקח עליו על מנת למנוע ממנו לעשות מעשים אלה פעם נוספת.

שאלה:

מה זה מעשים מגונים?

תשובה:

ביצוע מעשה או פעולה הנוגעים למיניותו של אדם ומטרתם לפגוע או לבזות.

שימו לב,

אין חובה שהמעשים יערכו לשם סיפוק מיני.
אין המדובר באונס או מעשה סדום שכן למעשים אלה ייחד המחוקק סעיפים מיוחדים.
מדובר על כל מעשה שלא נכנס בגדר עבירת האונס, אך נובע ממניעים של פגיעה או ביזוי מיניים (שפה בוטה, מגע בלתי מוסכם וכו').

לפני לא הרבה שנים – צביטה בטוסיק, ליטוף, מחמאה בוטה וכיוצא באלו התקבלו בחברה בסלחנות, וזאת חרף העובדה שנשים רבות נפגעו וסבלו. מעמדן כמו גם היחס המקל והסלחני למעשים, לא איפשר להן להתלונן, שכן תלונה כזו עלולה הייתה לפגוע להן במקום העבודה, בשמן, במעמדן וכיוצא באלה.

כיום תודה לאל המציאות שונה עם התגברות המודעות, השוויון בין המינים ותהליכים חברתיים נוספים.

עם ההתפתחות הטכנולוגית וכניסת האינטרנט לחיינו, המעשים מגונים יכולים להתבצע גם באופן מקוון – באמצעות האינטרנט.

ביצוע עבירה של מעשה מגונה עלול לגרור עימה עונש של עד 3 שנות מאסר, אם המעשים בוצעו בנסיבות חמורות יותר כגון שהמעשים בוצעו נגד קטינים (למעלה מגיל 14), ניצול של מחלת נפש או שכללו גם מעשי התעללות העונש יכול להגיע ל-4, 7 ואפילו 10 שנות מאסר.

שאלה:

מה היא הטרדה מינית?

תשובה:

המעשים המהווים הטרדה מינית מנויים בחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998.

המחוקק הגדיר מספר התנהגויות אשר יש לראות בהן הטרדה מינית, וניתן לפעול כנגדם הן במישור הפלילי באמצעות הגשת כתב אישום, והן במישור האזרחי, באמצעות הגשת תביעה כספית בגין נזיקין (עוולה אזרחית).

מלבד המעשים המגונים מכוח חוק העונשין, הטרדה מינית יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות סחיטה באיומים כאשר המעשה אותו נדרש הנסחט לבצע נשא אופי מיני, הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחסויות חוזרות ופרסונליות אשר מתייחסות למיניותו, מינו ואפי' נטייתו המינית. ופרסום תצלום סרט או הקלטה של אדם הנושאים אופי מיני ללא הסכמתו.

עבירה של הטרדה מינית לפי חוק זה עלולה לגרור עימה עונשי מאסר של בין 3 ל-4 שנים.

שתף את הכתבה >>>>

WhatsApp
Facebook
Email
תוכל לרשום לי הערה כאן למטה